Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy

23 kwietnia 2020

Dobór odpowiedniej instalacji domofonowej dla dużych osiedli

89

Rozrastające się coraz bardziej miasta stały się faktem. Na terenach, gdzie jeszcze całkiem niedawno rosła kapusta teraz stoją nowe osiedla zajmujące tereny od kilku tysięcy metrów kwadratowych do kilku hektarów. Dobre zagospodarowanie przestrzeni, ustawienie budynków w taki sposób, by zapewnić odpowiednie oświetlenie w projektowanych mieszkaniach, odpowiednia ilość miejsc parkingowych, z takimi problemami stykają się na co dzień architekci, inżynierowie i na końcu wykonawcy tych osiedli. Jednym z problemów, z którym musi zmierzyć się inwestor są też instalacje teletechniczne. Tak jak wykonanie w każdym mieszkaniu skrzynki TSM jest z góry opisane przepisami, tak dobranie już odpowiedniego sprzętu i podzielenie go stwarza już niejakie problemy.

Jednym z problemów jest dobór odpowiedniej instalacji domofonowej, zwłaszcza na terenie dużych osiedli, z wieloma furtkami prowadzącymi na teren, kilkudziesięcioma klatkami schodowymi i dwoma tysiącami mieszkańców. Wyobraźmy sobie osiedle, 4 Ha powierzchni, 7 furtek, 5 budynków 6 piętrowych, każdy po 7 klatek i każda klatka po 30 mieszkań dodatkowo gdzieś na terenie ochrona. W środku duży teren zielony, plac zabaw dla dzieci, boisko. Całość ogrodzona. Z każdej furtki można zadzwonić do wszystkich klatek, można również połączyć się z ochroną, mieszkańcy wchodzą przy użyciu kodów albo identyfikatorów zbliżeniowych, goście dzwonią i lokator otwiera dane drzwi. W zasadzie tak dokładnie ma działać domofon.

Jednak przy obiekcie tej wielkości powstają problemy, magistrala długości półtora kilometra, blokady połączeń między furtkami, sztywne podziały furtek na konkretne magistrale, konieczność montowania specjalnych urządzeń by wzmocnić sygnał na takiej odległości.

Mieszcząca się w Warszawie i produkująca jedne z najtrwalszych domofonów na rynku, Polska firma PROEL wypuściła rozwiązanie dedykowane do takich osiedli. Baza Modułowa BM-0900 jest najnowszym produktem rodzimej produkcji. Sama baza jest centralą domofonową, do której można podłączać moduły rozszerzające różnego przeznaczenia. Moduł Audio MA4-4/4 pozwala na wysłanie na bardzo duże odległości (>1km) sygnału bez konieczności retransmisji, dodatkowo obsługuje 4 całkowicie niezależne i dynamicznie zajmowane magistrale, dzięki czemu nie trzeba przypisywać na sztywno furtki do danej magistrali. 4 linie audio pozwalają na prowadzenie 4 równoległych rozmów jednocześnie nie blokując możliwości użycia kodów zamka albo identyfikatorów zbliżeniowych, co występuje w większości aktualnie dostępnego sprzętu domofonowego. Równolegle z modułem audio może działać moduł wideo MV4-X/X. Występuje on w kilku wersjach o różnym przeznaczeniu i tak samo jak moduł audio obsługuje 4 niezależne linie i nie wymaga retransmisji nawet na bardzo dużych odległościach.

Z bazą modułową i modułami współpracują klawiatury serii KDC3900. Każda klawiatura steruje indywidualnie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 12 wydań czasopisma "Mieszkanie i Wspólnota"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy