Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy

9 marca 2020

Dobór odpowiedniej instalacji domofonowej dla dużych osiedli

18

Rozrastające się coraz bardziej miasta stały się faktem. Na terenach, gdzie jeszcze całkiem niedawno rosła kapusta teraz stoją nowe osiedla zajmujące tereny od kilku tysięcy metrów kwadratowych do kilku hektarów. Dobre zagospodarowanie przestrzeni, ustawienie budynków w taki sposób, by zapewnić odpowiednie oświetlenie w projektowanych mieszkaniach, odpowiednia ilość miejsc parkingowych, z takimi problemami stykają się na co dzień architekci, inżynierowie i na końcu wykonawcy tych osiedli. Jednym z problemów, z którym musi zmierzyć się inwestor są też instalacje teletechniczne. Tak jak wykonanie w każdym mieszkaniu skrzynki TSM jest z góry opisane przepisami, tak dobranie już odpowiedniego sprzętu i podzielenie go stwarza już niejakie problemy.

Jednym z problemów jest dobór odpowiedniej instalacji domofonowej, zwłaszcza na terenie dużych osiedli, z wieloma furtkami prowadzącymi na teren, kilkudziesięcioma klatkami schodowymi i dwoma tysiącami mieszkańców. Wyobraźmy sobie osiedle, 4 Ha powierzchni, 7 furtek, 5 budynków 6 piętrowych, każdy po 7 klatek i każda klatka po 30 mieszkań dodatkowo gdzieś na terenie ochrona. W środku duży teren zielony, plac zabaw dla dzieci, boisko. Całość ogrodzona. Z każdej furtki można zadzwonić do wszystkich klatek, można również połączyć się z ochroną, mieszkańcy wchodzą przy użyciu kodów albo identyfikatorów zbliżeniowych, goście dzwonią i lokator otwiera dane drzwi. W zasadzie tak dokładnie ma działać domofon.

Jednak przy obiekcie tej wielkości powstają problemy, magistrala długości półtora kilometra, blokady połączeń między furtkami, sztywne podziały furtek na konkretne magistrale, konieczność montowania specjalnych urządzeń by wzmocnić sygnał na takiej odległości.

Mieszcząca się w Warszawie i produkująca jedne z najtrwalszych domofonów na rynku, Polska firma PROEL wypuściła rozwiązanie dedykowane do takich osiedli. Baza Modułowa BM-0900 jest najnowszym produktem rodzimej produkcji. Sama baza jest centralą domofonową, do której można podłączać moduły rozszerzające różnego przeznaczenia. Moduł Audio MA4-4/4 pozwala na wysłanie na bardzo duże odległości (>1km) sygnału bez konieczności retransmisji, dodatkowo obsługuje 4 całkowicie niezależne i dynamicznie zajmowane magistrale, dzięki czemu nie trzeba przypisywać na sztywno furtki do danej magistrali. 4 linie audio pozwalają na prowadzenie 4 równoległych rozmów jednocześnie nie blokując możliwości użycia kodów zamka albo identyfikatorów zbliżeniowych, co występuje w większości aktualnie dostępnego sprzętu domofonowego. Równolegle z modułem audio może działać moduł wideo MV4-X/X. Występuje on w kilku wersjach o różnym przeznaczeniu i tak samo jak moduł audio obsługuje 4 niezależne linie i nie wymaga retransmisji nawet na bardzo dużych odległościach.

Z bazą modułową i modułami współpracują klawiatury serii KDC3900. Każda klawiatura steruje indywidualnie swoim ryglem, a baza może dodatkowo sterować ryglami zdalnymi podłączonymi do magistrali. Całym system jest bardzo elastyczny i pozwala na bardzo duże modyfikacje i rozbudowy bez konieczności wymiany już zainstalowanego sprzętu.

Firma PROEL do końca 2 kwartału planuje wypuścić na rynek (trwają ostatnie testy i poprawki) moduł GSM pozwalający nie tylko na zdalne zarządzenie systemem, ale także na przekierowywanie połączeń z domofonu na telefony. W odróżnieniu od innych producentów moduł GSM PROEL działa za pośrednictwem zwykłego połączenia telefonicznego, dzięki czemu jest dużo bardziej niezawodny i całkowicie niezależny od aktualnego stanu połączenia internetowego.

System stworzony przez firmę PROEL można śmiało porównać do systemów opartych o protokół IP. Tak samo jak umożliwia komunikację w każdym kierunku. Cechuje się bardzo wysoką jakością dźwięku i obrazu niezależnie od odległości, pozwala na kilka połączeń jednocześnie i nie powoduje blokowania możliwości wejścia przez mieszkańca, jeżeli trawa jakaś rozmowa. Jednak system PROEL ma jedną zasadniczą zaletę nad systemami IP. Cenę. Przy systemach bazujących na protokołach IP musimy zapewnić odpowiednio dużo switchy, które już teraz nie stanowią wielkiego obciążenia dla kosztów inwestycji, jednak są zauważalne. Cena samego systemu też jest nie bez znaczenia. Unifony lokatorskie w najnowszej wersji wraz z monitorem 4,3” to koszt około 400 zł. netto, w systemach IP taki zestaw kosztuje mniej więcej 2 razy więcej. Same kasety wraz z osprzętem także są znacząco tańsze, jednak tutaj szacowanie kosztów jest bardzo trudne, ze względu na dużą ilość domofonów z Chin, z którymi jakakolwiek konkurencja cenowa jest z góry skazana na niepowodzenie.

Rozwiązania bazy modułowej nie są jedynymi, którymi PROEL może się pochwalić. Baza Modułowa jest częścią większej rodziny urządzeń, współpracujących ze sobą i dających duże możliwości. Analizowany przykład pokazuje możliwe rozwiązanie, nie znaczy jednak, że jest ono jedyne i słuszne. Jeżeli tylko okablowanie położone w budynkach, w szczególności do kaset, jest wystarczające albo daje możliwość łatwej wymiany można zastanawiać się nad innymi rozwiązaniami, jednak przedstawione rozwiązanie jest zdecydowanie najbardziej naturalne i najłatwiejsze w połączeniu i skonfigurowaniu.

PROEL Sp.J.
ul. Nastrojowa 16, 02-441 Warszawa

www.proel.pl

Przypisy