Autor: Molok

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kolejne miasto w Polsce decyduje się na ekologiczne, półpodziemne kontenery

Wiele z nas zna sytuacje, kiedy wychodzimy na balkon lub przechodzimy w okolicy naszego osiedla i mijamy dobrze nam znane altany śmietnikowe. Często bywa, że nie jest to najprzyjemniejszy widok. Przeciwnie, zazwyczaj naszym oczom ukazują się worki na odpady, które nie mieszczą się już do pojemników i nie zostały zabrane przez pracowników zajmujących się ich zbiórką. Niejednokrotnie zdarza się, że worki są dodatkowo rozerwane przez ptaki próbujące dostać się do potencjalnego dla nich źródła pożywienia. To sprawia, że zupełnie odechciewa nam się przebywać choćby w okolicy takich altan. Niedawno Bielsko–Biała zdecydowała się na rozwiązanie tego kłopotu, stawiając na montaż półpodziemnych kontenerów. Jest to druga tego typu inwestycja w Polsce, wcześniej na podobne rozwiązanie postawił Pruszcz Gdański.

Czytaj więcej

Czy innowacyjne technologie uratują gospodarkę odpadami?

Z roku na rok świadomość zagrożenia środowiska naturalnego rośnie, a wraz z nią także chęć i wiedza na temat celowości selektywnej zbiórki odpadów. Według raportu przeprowadzonego w 2021 roku przez pracownię SW Research1 , segregujący śmieci w większości zmotywowani są pogarszającym się stanem środowiska, a niemal 40% robi to przede wszystkim dla estetyki najbliższego, współdzielonego otoczenia. Jak można usprawnić system selektywnej zbiórki śmieci we wspólnotach mieszkaniowych i tym samym wesprzeć potencjał mieszkańców?

Czytaj więcej

Nawet 1 milion złotych kary dla gminy – czy nowelizacja ustawy o odpadach, to krok wprzód?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało się w 2021 roku wprowadzić nowelizacje do ustaw dotyczących gospodarki odpadami w Polsce. Mówiąc „własne śmieci” coraz mniej mówimy w kontekście nas samych, a coraz bardziej mając na myśli społeczność, na przykład sąsiedzką. Gospodarka odpadami, a w szczególności kwestia recyklingu i ograniczenia składowania przestaje być modnym trendem, a zaczyna koniecznością i przy okazji zdrowym nawykiem. Jakie zmiany wprowadziły zatem nowelizacje w 2021 roku, jak wpływają na dotychczasowe praktyki w tym zakresie i czy faktycznie mają szansę cokolwiek zmienić?

Czytaj więcej