Przedstawiamy pierwszy numer czasopisma „Mieszkanie i Wspólnota” stworzonego dla właścicieli, zarządców oraz administratorów nieruchomości wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz nieruchomości komercyjnych. Mamy nadzieję, że dostarczy ono Państwu wielu cennych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W rubryce „Aktualności” skupiamy się na prawie rękojmi. 25 grudnia 2014 roku weszła w życie nowa ustawa o prawach konsumenta, która wprowadziła zmianę w kodeksie cywilnym dotyczącym rękojmi za wady fizyczne. Prawo rękojmi przedłużone zostało do 5 lat i dotyczy w tym przypadku mieszkań, budynków oraz działek.
Z kolei w dziale „Listy” pojawiają się tematy takie, jak wentylacja w budynkach mieszkalnych, pozwolenie na wycięcie drzewa czy ocieplenie poddasza. W pierwszym przypadku czytelnik zwraca się do redakcji z prośbą o wyjaśnienie przepisów regulujących problem wentylacji w związku z podejrzeniem o brak wentylacji w budynku mieszkalnym, które pojawiło się w okresie jesiennym. Z kolei kwestię pozwolenia na wycięcie drzewa rozpatrujemy odnosząc się do pytania czytelnika, na którego działce doszło do złamania drzewa podczas wichury. Ocieplenie poddasza omawiamy pod kątem doboru materiałów oraz złożoność konstrukcji poddasza.
Z kolei w dziale „Informacje” przedstawiamy zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym. W życie weszły przepisy poszerzające katalog danych umieszczanych w ewidencji gruntów i budynków, co wiąże się z nowelizacją ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zniknął za to obowiązek wskazywania wartości nieruchomości. Ponadto zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym dotyczą przepisów odnoszących się do uprawnień zawodowych i odpowiedzialności dyscyplinarnej. Więcej szczegółów znajdą Państwo wewnątrz numeru!
Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem pt. „Potrzebne partnerstwo publiczno-prywatne”. Tomasz Błeszyński wskazuje na problem braku mieszkań w polskich gminach i trudności w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, które wynikają np. z braku środków na budowę nowych domów. Same nieruchomości komunalne niszczeją i często sprzedawane są za zbyt niskie kwoty. Autor w tej sytuacji wskazuje na konieczność dopracowania zasad realizacji projektów z zakresu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.