Przedstawiamy trzeci numer czasopisma „Mieszkanie i Wspólnota” stworzonego dla właścicieli, zarządców oraz administratorów nieruchomości wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz nieruchomości komercyjnych. Mamy nadzieję, że dostarczy ono Państwu wielu cennych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W rubryce „Zarządzanie” publikujemy artykuł pt. „Zebranie wspólnoty trzeba dobrze przygotować”. Zebranie służy wysłuchaniu i zatwierdzeniu sprawozdań za poprzedni rok, podejmowaniu uchwał czy planów gospodarczych na rok bieżący. Zebranie wspólnoty jest w dużej mierze zależne od przewodniczącego, który powinien nim właściwie kierować z ustaleniem wątków, które należy przedyskutować, czy dbania o przebieg obrad zgodny z demokratycznymi obyczajami.
Mówiąc o zebraniu wspólnoty poruszamy także temat sprawozdań prezentowanych podczas spotkań zarządu. Zwykle są one tworzone w formie tabel, jednak wskazujemy, że sprawozdanie opisowe może być ich dobrym uzupełnieniem. Załączamy przykład sprawozdania opisowego, który może okazać się przydatny.
Polecamy również lekturę artykułu pt. „Apartament w condohotelu – aktywo pasywne”. Jest to tematyka poruszana na prośbę naszych czytelników, dlatego serdecznie zachęcamy do lektury. Autor opracowania wskazuje, że deweloperzy zachęcają do lokowania nadwyżek finansowych w nieruchomości, a konkretnie w apartamentowcach budowanych w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. Condohotel czy apart to obiekty z apartamentami do wynajęcia. Cieszą się one powodzeniem ze względu na obietnicę wysokich rocznych stóp zwrotu z inwestycji, wyższych niż w przypadku dobrej lokaty bankowej. Tomasz Światły na łamach naszego czasopisma tłumaczy, jak jest w rzeczywistości.
Mierzenie mieszkania, a właściwie problem z nim, pojawia się w jednym z listów czytelników. Opisuje on sytuację, w której spółdzielnia odmawia mierzenia mieszkania, mimo zgłaszanych przez czytelnika nieprawidłowości w zapisie wymiarów łazienki. Wskazuje on także na fakt, że od metrażu liczone są należności oraz rozliczenie ciepła z zastosowaniem podzielników. Szczegóły listu oraz odpowiedź eksperta znajdą Państwo w aktualnym numerze.