Przedstawiamy trzynasty numer czasopisma „Mieszkanie i Wspólnota” stworzonego dla właścicieli, zarządców oraz administratorów nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz nieruchomości komercyjnych. Mamy nadzieję, że dostarczy ono Państwu wielu cennych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „Listy” jeden z czytelników opisuje sytuację dotyczącą placu zabaw. Wskazuje on na fakt, że wspólnota podjęła uchwałę, mimo sprzeciwu kilku właścicieli. Czytelnik twierdzi, że plac zabaw oznacza dla niego finansowanie bezużytecznej inwestycji oraz naruszenie jego praw do mieszkania w ciszy i spokoju. Poznaj naszą odpowiedź w tej sprawie.
Na łamach czasopisma omawiamy także majątek spółdzielni z możliwością jego podziału. Przywołujemy tu przykład z 1995 roku z Nowej Soli. Zakład w formie darowizny przekazał mieszkania nowej spółdzielni mieszkaniowej – dwa budynki ze wspólną kotłownią. Następnie w jednym z budynków nastąpiło wyodrębnienie lokali. Problem opisany w liście wiąże się z uprawnieniami członków do majątku spółdzielni. W obszernym artykule szczegółowo objaśniamy te kwestie.
Polecamy także lekturę artykułu pt. „Fundusze własne i wynik finansowy w spółdzielniach”. 1 grudnia 2015 roku ogłoszono „uchwałę nr 7/2015 Komitetu Standardów Rachunkowości dotyczącą przyjęcia stanowiska Komitetu w sprawie wykazywania przez spółdzielnie mieszkaniowe w sprawozdaniu finansowym funduszów własnych oraz ustalania wyniku finansowego”. Rafał Ostrowski przedstawia naszym czytelnikom najważniejsze rozstrzygnięcia wynikające ze stanowiska KRS, prezentując punkt widzenia spółdzielni.
W aktualnym wydaniu przedstawiamy również materiały izolacyjne pochodzenia mineralnego, do których zalicza się m.in. szkło piankowe oraz wełnę mineralną. Wśród ich zalet można wymienić niepalność czy odporność na korozję biologiczną, a także dostępność w różnych postaciach. Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna, z kolei szkło piankowe doskonale usztywnia konstrukcje i tłumi wibracje. Jest przy tym łatwiejsze w obróbce. Zachęcamy do zapoznania się tekstem, w którym omawiamy te oraz inne rodzaje materiałów.
Na łamach czasopisma przedstawiamy też magnetyzer, czyli urządzenie, uniemożliwiające tworzenie się osadów w całej instalacji wodociągowej, jednak niezmieniające jej składu chemicznego. Magnetyzer w gospodarstwie domowym chroni pralki, zmywarki, podgrzewacze czy armaturę, z kolei w biurowcach czy hotelach chronione są kotły, zasobniki oraz nawilżacze klimatyzacji.