Przedstawiamy czternasty numer czasopisma „Mieszkanie i Wspólnota” stworzonego dla właścicieli, zarządców oraz administratorów nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz nieruchomości komercyjnych. Mamy nadzieję, że dostarczy ono Państwu wielu cennych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Jeden z czytelników zadał nam pytanie w kwestii, którą jest fundusz remontowy. Jeśli i Ty zastanawiasz się, kto i jak może z niego korzystać, zajrzyj do działu „Listy”. Z kolei inna osoba prosi nas o pomoc w temacie, jakim jest rozliczenie inwestycji, która została częściowo sfinansowana z kredytu, a częściowo z funduszu remontowego. Sprawdź, co nasz ekspert radzi w kwestii, jaką jest rozliczenie inwestycji. Na łamach czasopisma pojawia się także korekta CIT. Zwracamy uwagę, że korekta CIS nie jest obowiązkowa dla spółdzielni, jednak warto się nią zająć, ze względu na oszczędności w wysokości zapłaconego podatku za lata ubiegłe.
W rubryce „Listy” omawiamy także podział działki. Jeden z czytelników zwraca się do nas z prośbą o rozpatrzenie następującej sytuacji: działkę, na której ma stanąć jego dom, chce podzielić na dwie części. Przez tę działkę przebiega jednak droga, przy czym ustanowiona jest w tym przypadku służebność. Wobec tej sytuacji, chce on poprowadzić podział działki tak, by droga pozostała na jednej z jej części. Odpowiadamy na pytanie dotyczące służebności po podziale.
Na łamach czasopisma pojawia się również amortyzacja parkingu. Przedstawiamy sytuację, w której spółdzielnia wybudowała płatny parking na gruncie stanowiącym jej mienie. Wprowadzono go do ewidencji środków trwałych zapisem 011/083, a inwestycję sfinansowano z funduszu zasobowego. W liście możemy przeczytać: dochód z tytułu wynajmu parkingów jest podstawą do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, z kolei czytelnik pyta czy spółdzielnia może naliczać amortyzację parkingu, księgując na koncie 507.
Wśród tematów poruszanych w listach czytelników znaleźć można też ubezpieczenie wspólnoty. Nasz czytelnik zadaje następujące pytanie: „W jakiej firmie i w jakim zakresie powinny być ubezpieczone wspólnoty mieszkaniowe? Kto z ubezpieczenia korzysta?”. Jeśli interesują Cię kwestie ubezpieczenia wspólnoty, zapoznaj się z naszą odpowiedzią.
W rubryce „Główny księgowy radzi”, skupiamy się także na ewidencji kosztów. Czytelnik zwraca się do nas z wątpliwościami co do wydawanej przez nas pozycji książkowej – ma on zastrzeżenia, co do dwóch pozycji w niej zawartych. Poznaj opinię Krzysztofa Dziewiora, na temat tego, jak powinna wyglądać prawidłowa ewidencja kosztów.