Przedstawiamy dwudziesty pierwszy numer czasopisma „Mieszkanie i Wspólnota” stworzonego dla właścicieli, zarządców oraz administratorów nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz nieruchomości komercyjnych. Mamy nadzieję, że dostarczy ono Państwu wielu cennych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Rekuperator to urządzenie będące wymiennikiem umożliwiającym odebranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego przed jego usunięciem z budynku. Pozwala on na oszczędności za sprawą na zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło budynku, pozwalające na instalację źródła ciepła o mniejszej mocy. Szczegóły działania rekuperatora oraz odzyskiwania ciepła w dużych budynkach będzie można poznać podczas Targów RENEXPO Poland.
Ponownie na łamach naszego czasopisma przedstawiona i omówiona została uchwała wspólnoty. 16 marca 2000 roku Sejm uchwalił zmianę ustawy o własności lokali (weszła w życie 18 maja 2000 r.), zawierającą m.in. uzupełnienie art. 22 ust. 3. „Zgodnie z tą poprawką, to sami właściciele lokali danej nieruchomości mają prawo sprecyzowania, jakie elementy danego budynku stanowią współwłasność, jakie zaś są indywidualną własnością właścicieli poszczególnych lokali” – pisze Włodzimierz Witakowski w artykule pt. „Decyduje uchwała wspólnoty”.
Przywołujemy także pytanie czytelnika, który zastanawia się, czy instalacja odgromowa budynku jest wymagana. Odpowiedzi na nie udziela przedstawiciel firmy MEGATECH, mającej wieloletnie doświadczenie w tej tematyce. By w jasny sposób wyjaśnić, czy instalacja odgromowa budynku jest konieczna, powołuje się on na załącznik do rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wydanym na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.).
Informujemy również, że podjęto uchwałę w sprawie stosowania prawa budowlanego w budowach bez pozwolenia. W przypadku budowania np. altany, ogrodzenia, instalacji wewnątrz budynku czy remontów przepisy art. 50 ust. 1 pkt 2 i pkt 4 oraz art. 51 ust. 7 również obowiązują. Należy pamiętać, że budowa bez pozwolenia, także musi być zgodna z prawem.