Natryskowa metoda rewitalizacji rur kanalizacyjnych jest metodą nową na naszym rynku, choć w Europie zachodniej stosuje się ją od wielu lat.
Metoda ta polega na nanoszeniu na wewnętrzną stronę rur kanalizacyjnych nowej, trwałej powłoki, która przedłuża ich żywotność o kolejnych 25 lat. Prace prowadzone są z dachu, rewizji lub z mieszkania po wcześniejszym zdemontowaniu toalety. Nie wymagają kucia ścian ani demontażu istniejącego systemu rur kanalizacyjnych. Metoda jest wygodna, szybka i nie zakłóca normalnego funkcjonowania budynku oraz jego użytkowników.
Właściwości nakładanej powłoki:
1) Wszechstronność – stosowany materiał nadaje się do renowacji rur o średnicach DN50–DN200 wykonanych z żeliwa, kamionki, plastiku, miedzi oraz betonu. Może być stosowany do rur kanalizacyjnych, rur spustowych oraz kanałów wentylacyjnych. Zastosowanie znajduje w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, usługowym i prywatnym, w budynkach użyteczności publicznej i przemysłowych.
2) Ekologia – materiał jest ekologiczny i przyjazny dla użytkownika – nie zawiera rozpuszczalników oraz substancji rakotwórczych.
3) Elastyczność – nakładany materiał jest plastyczny – nie kruszy się i nie pęka, dzięki czemu jest odporny na zmiany temperatur.
4) Niski współczynnik tarcia – nowa powłoka jest gładka i śliska, dzięki czemu utrudnione jest przyczepianie się brudu. Zwiększa się także przepustowość rewitalizowanej rury.
5) Trwałość – materiał jest odporny na ciśnienie oraz substancje chemiczne. Według rygorystycznych testów VTT jego żywotność wynosi 25 lat.
6) Szybkość – materiał schnie i utwardza się w ciągu 150 sekund, co oznacza, że czas pracy jest ograniczony do minimum.
POLECAMY
Jak wygląda organizacja pracy podczas rewitalizacji rur kanalizacyjnych?
Natryskowa renowacja rur kanalizacyjnych składa się z trzech etapów:
1) Czyszczenie
Odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu. Osady, rdza i brud usuwane są mechanicznie. Dzięki zastosowaniu tej techniki mamy stuprocentową pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Podczas czyszczenia rury są wielokrotnie płukane wodą i monitorowane za pomocą kamery TV. Nie wykorzystuje się tutaj środków chemicznych, a cały proces jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska.
2) Suszenie
Rury, na które nakłada się materiał, muszą być suche. Stwarza to konieczność wyłączenia wody w rewitalizowanej rurze oraz poinformowanie obecnych w domach lokatorów, aby nie korzystali z wc, umywalek i zlewu. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie czasu, gdy lokatorzy są poza domem. Na tym etapie również korzysta się z kamery, by ocenić, czy rura jest wystarczająca sucha. Jeśl...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 12 wydań czasopisma "Mieszkanie i Wspólnota"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- ...i wiele więcej!