
Sierpień 2015
Przedstawiamy ósmy numer czasopisma „Mieszkanie i Wspólnota” stworzonego dla właścicieli, zarządców oraz administratorów nieruchomości wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz nieruchomości komercyjnych. Mamy nadzieję, że dostarczy ono Państwu wielu cennych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Omówimy m.in. następujące zagadnienia:
- Dlaczego czyszczenie komina i przegląd kominiarski są konieczne?
- Jakie korzyści przynoszą nowe instalacje teletechniczne?
- W jakim przypadku powstaje wspólnota garażowa?
Dlaczego czyszczenie komina i przegląd kominiarski są konieczne?
Obowiązujące przepisy wskazują, że czyszczenie komina należy przeprowadzać raz na kwartał, przede wszystkim w trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Z kolei co najmniej raz w roku konieczna jest kontrola ich stanu technicznego, w tym przegląd kominiarski. Kontrole mają na celu zapewnienie maksymalnie skutecznej wymiany powietrza w pomieszczeniach, a instalacje i urządzenia powinny być utrzymywane w sprawności. Okazuje się jednak, że właściwa wymiana powietrza w lokalach jest coraz trudniejsza do osiągnięcia, np. przez szczelne zamykanie okien. Czy czyszczenie kominów wpływa na ten stan? Dlaczego przegląd kominiarski jest tak istotny? Sprawdź artykuł pt. „Drożność kominów” autorstwa Krzysztofa Pławskiego.
Jakie korzyści przynoszą nowe instalacje teletechniczne?
Przypominamy również, że „w budynkach wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej na budowę po 23.02.2013 roku, musi zostać wykonana instalacja teletechniczna – do każdego lokalu doprowadzony światłowód oraz instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej, kablowej, radia i telewizji satelitarnej”. Przy okazji tego tematu przywołujemy definicję bieżącej konserwacji, remontu oraz przebudowy. Podpowiadamy również, że nowe instalacje teletechniczne pozwalają na neutralność technologiczną mieszkańców oraz operatorów. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule!
W jakim przypadku powstaje wspólnota garażowa?
W jednym z listów czytelników pojawia się temat wspólnoty garażowej. Czytelnik opisuje sytuację, w której na jednej z działek znajduje się kilkadziesiąt garaży przy czym zastanawia się, czy w takim wypadku wspólnota garażowa jest konieczna. Nasz ekspert w jasny i przejrzysty sposób objaśnia to zagadnienie.
W aktualnym wydaniu omawiamy również stawki VAT za media, mieszkania z ogródkiem przydomowym czy rozliczanie wody po jej podwyżce. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tymi oraz wieloma innymi ciekawymi tematami.