Przedstawiamy piętnasty numer czasopisma „Mieszkanie i Wspólnota” stworzonego dla właścicieli, zarządców oraz administratorów nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz nieruchomości komercyjnych. Mamy nadzieję, że dostarczy ono Państwu wielu cennych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W aktualnym numerze przypominamy naszym czytelnikom, że w Warszawie ponownie istnieje możliwość wykupienia zajmowanego mieszkania komunalnego. Przygotowano już projekt uchwały, według którego najemcom z ponad 1-letnim stażem ma przysługiwać 50-procentowa bonifikata powiększona o jeden procent za każdy kolejny rok najmu. Zapoznaj się z tekstem pt. „Mieszkanie komunalne z 70 proc. bonifikatą” i poznaj szczegóły tego zagadnienia.
Omawiamy również kwestię rozliczania dotacji na termomodernizację. Czytelnik wskazuje, że spółdzielnia otrzymała dotację na termomodernizację siedmiu budynków, które opisano w projekcie. Jak pisze nasz czytelnik „dotację w postaci robót w wysokości 70 proc. spółdzielnia zaewidencjonowała na funduszu remontowym scentralizowanym. Kosztami z faktur w całości zostały obciążone docieplone budynki. Mieszkańcy twierdzą, że dotacja powinna być zaewidencjonowana na kontach odrębnych budynków, a obciążenie spółdzielni powinno wynosić 30 proc. Sposób zaewidencjonowania został zaakceptowany”. Jak powinny wyglądać w tym przypadku dotacje na termomodernizację? Poznaj odpowiedź naszego eksperta.
Na łamach naszego czasopisma omawiamy także systemy odwodnień. Odpowiednio dobrane i dopasowane pozwala na uniknięcie wydatków związanych z usuwaniem szkód wywołanych przez wodę deszczową. Stosuje się je na dachach, balkonach, tarasach oraz terenach wokół budynku. W tekście opisujemy systemy odwodnień punktowych oraz liniowych, omawiamy też drenaż i odwodnienie dachów stromych. Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem Henryka Rusińskiego.
W niniejszym wydaniu omawiamy także przepisy obowiązujące małe wspólnoty mieszkaniowe. To nasza odpowiedź na list czytelników opisujących sytuację, w której na jednej działce znajdują się dwa budynki mieszkalne. Jeden z nich zamieszkuje sześć rodzin, drugi jedna rodzina, która blokuje działania większego budynku. Korespondent wskazuje, że mieszkańcy większego budynku nie chcą tworzyć z mniejszym wspólnoty mieszkaniowej, ani zakładać wspólnego remontowego. Podpowiadamy, jak opisana sytuacja wygląda od strony prawnej.