Przedstawiamy dziewiętnasty numer czasopisma „Mieszkanie i Wspólnota” stworzonego dla właścicieli, zarządców oraz administratorów nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz nieruchomości komercyjnych. Mamy nadzieję, że dostarczy ono Państwu wielu cennych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Jednym z zagadnień, które omawiamy, jest użytkowanie wieczyste. Przywołujemy przykład z Radomia, w którym właściciele kilku posesji mogli dojeżdżać do swoich działek jedynie przez należącą do miasta nieruchomość. W związku z tym wystąpili do sądu o ustanowienie drogi koniecznej, a to zostało ustanowione. Do sądu wpłynął jednak protest firmy, która posiadała do niej prawo zezwalające na użytkowanie wieczyste. Poznaj szczegóły sprawy, sięgając po aktualny numer naszego czasopisma.
Czytelnicy zwrócili się do nas z prośbą o objaśnienie możliwości adaptacji strychu. Wskazują oni na skomplikowaną sytuację, w której „mieszkańcy bloku, którego właścicielem do niedawna była spółdzielnia, chcą przebudować strych na mieszkania. Blokiem zarządza nadal spółdzielnia, ale sytuacja własnościowa jest bardzo skomplikowana. Część lokali ma status odrębnej własności, niektórzy właściciele są członkami spółdzielni, inni nie są, większość posiada własnościowe prawo do lokalu, choć nie wszyscy należą do spółdzielni”. Odpowiadamy, czy adaptacja strychu jest możliwa w takiej sytuacji.
Podpowiadamy, jakie cechy powinna mieć instalacja wodna i kanalizacyjna. Instalacja wodociągowa ma za zadanie rozprowadzanie wody po budynku, armatury oraz punktów czerpalnych. Przewody instalacyjne mogą być wykonane z miedzi, stali ocynkowanej, a także różnorodnych tworzyw sztucznych. Z kolei przy tworzeniu instalacji kanalizacyjnej należy brać pod uwagę to, czy rury mają znaleźć się wewnątrz, czy zewnątrz budynku. Sprawdź artykuł pt. „Instalacja wodna i kanalizacyjna”.
Energia odnawialna pojawia się na łamach naszego czasopisma w kontekście VI Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energicznej. To istotne wydarzenie w świetle obowiązujących od 1 lipca nowych przepisów dotyczących odnawialnych źródeł energii. Targi mają na celu stworzenie międzynarodowej platformy, która ułatwi firmom zagranicznym nawiązywanie kontaktów biznesowych na polskim rynku.
Tłumaczymy dlaczego instalacja domofonowa to część wspólnoty. Jeden z czytelników pyta, czy zainstalowane przez mieszkańców budynku domofony za sprawą przyjętej uchwały mogą zostać przekazane wspólnocie, dzięki przyjęciu przez właścicieli lokali uchwały, w której instalację domofonową włącza się do kosztów zarządu nieruchomości wspólnej. Odpowiadamy też na pytanie dotyczące wkładu budowlanego: „Czy wpłaty na wkład budowlany powinny być ściągane z wartości środka trwałego (z karty środka trwałego)?”. Poznaj odpowiedź naszego eksperta!
Omawiamy też hipotekę łączną. Budzi ona niepokój spółdzielców, posiadających własnościowe prawo do lokalu. Obawiają się oni, że nic nie chroni ich w przypadku upadłości spółdzielni. Przedstawiamy wniosek, który z pewnością okaże się przydatny dla czytelników. Znajdziesz go w artykule pt. „Hipoteka łączna straszy spółdzielców”
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców od lutego 2016 roku będzie wsparciem dla osób mających trudności ze spłatą kredytu na mieszkania. Utworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego fundusz dysponuje 600 mln złotych. Sprawdź nasz najnowszy numer i dowiedz się, do kogo skierowany jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców i na jakich zasadach można otrzymać kredyt.