Przedstawiamy dwudziesty szósty numer czasopisma „Mieszkanie i Wspólnota” stworzonego dla właścicieli, zarządców oraz administratorów nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz nieruchomości komercyjnych. Mamy nadzieję, że dostarczy ono Państwu wielu cennych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Czytelnik prosi nas o pomoc w kwestii modernizacji komina, a mianowicie zaksięgowania tej operacji. Pisze on, że spółdzielnia ma utworzony fundusz odtworzeniowy kotłowni konto 842 i chce, by modernizacja komina była dodana do środka trwałego i amortyzowana. Sprawdź, czy jest taka możliwość. Odpowiadamy też na pytanie związane z GIODO, a dotyczące obowiązku sporządzenia dokumentacji i polityki bezpieczeństwa przez wspólnotę mieszkaniową.
Poruszamy także następujący temat: wspólnota lokalowa i VAT. Czytelnik zadaje redakcji następujące pytanie: „Czy jest konieczne zarejestrowanie wspólnoty jako płatnika podatku VAT, gdy budynek w całości składa się z lokali niemieszkalnych (lokale pod wynajem). Jeśli tak, to czy od wszystkich zaliczek należy rozliczać podatek VAT?’’. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują wspólnotę lokalową.
Ponadto omawiamy podatek od nieruchomości we wspólnotach i spółdzielniach. Wspólna jest tutaj kwestia opodatkowania lokalu, który stanowi odrębną własność, ale i części wspólnej, w której wszyscy właściciele mają swój udział. W tekście rozpatrzony został także podatek od nieruchomości w przypadku altan śmietnikowych, instalacji fotowoltaicznej i od budowli we wspólnotach – bram, szlabanów, ogrodzeń i placów.
Polecamy artykuł pt. „Podstawa prawna tworzenia funduszu wkładów w spółdzielni mieszkaniowej”. Wskazujemy w nim, że spółdzielnie mieszkaniowe prowadzą księgi rachunkowe oraz tworzą sprawozdania rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Każda spółdzielnia mieszkaniowa ma własne fundusze: fundusz udziałowy oraz fundusz zasobowy. Rafał Ostrowski wskazuje, że „fundusz udziałowy powstaje z wpłat udziałów członkowskich. Fundusz zasobowy, zgodnie z art. 78 § 1 pkt 2 prawa spółdzielczego, to fundusz powstający z wpłat przez członków wpisowego oraz części nadwyżki bilansowej”. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule!
Informujemy też, że „Sejm przyjął ustawę o szczegółowych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa”. W związku z tym powołana zostanie komisja weryfikacyjna. Zadaniem tejże komisji weryfikacyjnej będzie m.in. badanie, które decyzje reprywatyzacyjne podjęto z naruszeniem prawa.