Przedstawiamy dwudziesty siódmy numer czasopisma „Mieszkanie i Wspólnota” stworzonego dla właścicieli, zarządców oraz administratorów nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz nieruchomości komercyjnych. Mamy nadzieję, że dostarczy ono Państwu wielu cennych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W najnowszym wydaniu skupiamy się na poważnym problemie jednej ze wspólnot, a mianowicie na zielonych wykwitach na elewacji. Tego typu ślady to zwykle znak, że powierzchnia tynku została zaatakowana przez glony. Najczęściej można je zauważyć na elewacjach ocieplonych metodą lekką-mokrą. Zielone wykwity na elewacji dotyczą zwykle jej północnych ścian, nienasłonecznionych fasad, miejsc pozbawionych przewiewu. Ich pojawienie się zazwyczaj wiąże się z koniecznością renowacji powierzchni. Andrzej Wanat opisuje ten problem oraz przedstawia metody walki z glonami.
Wycena nieruchomości została przez nas omówiona pod kątem skutków niepełnych analiz rynku lokalnego i możliwych błędów w zakresie wyceny. Przywołujemy tu rynek lokalny, dla którego możliwe jest matematyczne określenie wartości wyceny, bez wpływu czynników przypadkowych czy trendów czasowych. To istotne, gdyż umożliwia dostrzeżenie błędów samej metody obliczeniowej. Zapoznaj się z artykułem pt. „Wycena nieruchomości. Wpływ wyboru cech rynkowych i ich wag na dokładność wycen w metodach porównawczych”.
W dziale „Listy” przywołujemy również trudną kwestię, którą są nieuregulowane sprawy spadkowe. Czytelnik opisuje sytuację, w której „notariusz odmówił wzięcia udziału w zebraniu i zaprotokołowania uchwały o zmianie sposobu zarządu (art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali) z uwagi na nieuregulowane sprawy spadkowe”. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z tą kwestią.
Ochrona przed smogiem jest bardzo istotna w świetle stanu jakości powietrza w Polsce. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że smog dotyczy nie tylko powietrza na zewnątrz. Otóż zmagamy się z nim również w biurach czy mieszkaniach, gdzie stanowi około 70-80 procent tego, który znajduje się na zewnątrz. Dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska przedstawia na łamach naszego czasopisma rozwiązania, które mogą okazać się pomocne w ochronie przed smogiem.