Przedstawiamy trzydziesty siódmy numer czasopisma „Mieszkanie i Wspólnota” stworzonego dla właścicieli, zarządców oraz administratorów nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz nieruchomości komercyjnych. Mamy nadzieję, że dostarczy ono Państwu wielu cennych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W aktualnym wydaniu informujemy, że uproszczeniu ulegnie proces inwestycyjno-budowlany. Pakiet zmian zakłada m.in. nowelizację prawa o drogach publicznych, prawa geodezyjnego, kartograficznego, prawa energetycznego, ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także prawa budowlanego. Zaproponowane zmiany będą miały wpływ na usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego, jednak zmiany o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wciąż podlegają zwiększonej kontroli organów gminy.
Ponadto w rubryce „Aktualności” znajdą Państwo informację dotyczącą zmiany w zakresie ochrony lokatorów i mieszkaniowego zasobu gminy. Zmiany to część Narodowego Programu Mieszkaniowego i mają na celu walkę z niedoborem lokali socjalnych oraz przekazanie gminom narzędzi do prowadzenia lepszej polityki mieszkaniowej. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem adw. Andrzeja Kulaka, w którym dokładnie opisana została ochrona lokatorów.
Na łamach aktualnego numeru odpowiadamy, czy możliwe jest świadczenie usługi na podstawie umowy o administrowanie zamiast o zarządzanie nieruchomościami. Przywołujemy tu zmiany ustawy z 20 lipca 2017 roku dotyczącej zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami. W związku z tym definicja zarządzania nieruchomościami została przywrócona, a dodatkowo sformułowano pojęcie zarządcy nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na fakt, że „czynności zarządzania może wykonywać każdy pod warunkiem, że zawrze umowę o zarządzanie nieruchomością oraz będzie posiadał obowiązkowe ubezpieczenie OC”. Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem Pawła Pucha, w którym w jasny sposób objaśnia te kwestie.
Jeden z czytelników będący administratorem wspólnoty powstałej w wyniku sprzedaży lokali mieszkalnych przez PKP. Zwraca się on do nas z prośbą o wyjaśnienie kwestii funduszu remontowego. Opisuje on sytuację, w której jeden z właścicieli twierdzi, że sześć lat temu na własny koszt ocieplił jedną ze ścian elewacyjnych, dlatego nie opłaca funduszu. Czytelnik uważa, że właściciel powinien opłacać fundusz remontowy i nie należy mu się zwrócenie kosztów. Poznaj odpowiedź naszego eksperta!