Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

10 października 2022

Jak obniżyć koszty, zapewniając komfort cieplny w budynkach – w dobie rosnących cen energii?

0 1819

Ogrzewanie w budynkach jest nieodzownym elementem zapewnienia komfortu cieplnego jego mieszkańcom czyli stanu zrównoważonego bilansu cieplnego, w którym nasz organizm nie odczuwa uczucia gorąca, ani zimna. W budynkach wielorodzinnych trudno spodziewać się, że wszyscy użytkownicy będą dbali o racjonalne wykorzystanie ciepła.

Możemy działać indywidualnie przykręcając termostaty, odsłaniając grzejniki, uszczelniając okna, optymalnie wietrząc mieszkania. Indywidualnymi działaniami trudno jednak wypracować oczekiwane rezultaty w obszarze całego budynku wielorodzinnego.

Dzisiaj wszyscy doświadczamy galopującej inflacji, rosnących cen produktów, paliw a także cen mediów. Jak radzimy sobie w takiej sytuacji? Oszczędzamy, między innymi ograniczając zakup niektórych dóbr „luksusowych”, ale nie wszystko można ograniczyć. Jednym z takich dóbr jest ciepło i ciepła woda użytkowa. Spróbujmy wyobrazić sobie kąpiel w zimnej wodzie, czy chłodne mieszkanie, szczególnie jesienią, zimą i wiosną kiedy to potrzebujemy najwięcej ciepła.

Odpowiedzią na dzisiejsze problemy jest usługa BES (Building Energy Solutions) – system efektywnego zarządzania ciepłem w budynkach dla których Inżynierowie-eksperci Veolia wypracowują znaczącą oszczędność poprzez efektywne zarządzanie dostarczanym ciepłem.

 

Robert Wiesiołek – Manager Biura Sprzedaży i Doradztwa Energetycznego, Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o.

Usługę BES świadczymy od kilku lat. Aktualnie w samej Warszawie ponad 1500 budynków wielorodzinnych korzysta z naszych rozwiązań. Ta liczba bardzo dynamicznie rośnie.

System stworzony został dla wszystkich budynków, tych starych z lat 30.-tych XX wieku i tych najnowszych. Oparty jest na zmianie podejścia do zarządzania ciepłem i wykorzystaniu bezwładności cieplnej  budynku.

Od ubiegłego roku oferujemy usługę na terenie całego kraju. Głównymi beneficjentami są spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, czyli mieszkalnictwo wielorodzinne.

Naszym priorytetem jest utrzymanie optymalnego komfortu cieplnego przy niższych kosztach ogrzewania. Zakresem swoich działań obejmujemy wszystkie budynki naszych klientów, nie ingerując i nie zmieniając ich struktury. Zapewniamy zmniejszenie zużycia energii cieplnej  wprowadzając możliwości zdalnego zarządzania pracą urządzeń i zbierania danych. Efekty osiągane są zarówno dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych, bazujących na inteligentnych i zdalnie zarządzanych urządzeniach sterujących jak też eksperckiej wiedzy technicznej oraz latach doświadczeń firmy na rynku energetyki cieplnej. Zdalne zarządzenie pracą węzłów ma również na celu kontrolę prawidłowości pracy urządzeń.

System BES to nie tylko inteligentne urządzenia, bardzo ważną rolę odgrywa doświadczenie i wiedza inżynierska, ekspertów Veolia Hubgrade - Centrum Zarządzania Energią – operatów systemu. Do ich zadań należy osiąganie jak najlepszych rezultatów. W swojej pracy wykorzystują właściwości kumulacyjne budynków, analizują dane, monitorują pracę urządzeń w trybie ciągłym, ustawiają godzinowe, dynamiczne programy grzania itp.  Uwzględniając prognozy pogody dla dzielnicy, miasta oraz potrzeby mieszkańców dla każdego budynku opracowują plan grzewczy dostosowany do jego potrzeb energetycznych.

Do efektywnego sterowania systemem BES niezbędna jest bliska współpraca z zarządcą - administratorem budynku, szybkość reakcji oraz  wymiana informacji, oraz zbieranie opinii mieszkańców. Dla naszych klientów wypracowujemy średnią oszczędność ciepła sięgającą 12-15% w skali roku.

Korzyści dla mieszkańców wynikające z usługi:

  • zapewnienie komfortu cieplnego niezależnie od pory roku i temperatury zewnętrznej
  • optymalizacja zużycia ciepła
  • korzyści finansowe
  • ograniczenie awarii węzła cieplnego

Ważnym aspektem jest też pozytywny wpływ na środowisko. Optymalizacja zużycia ciepła to mniejsze zużycie paliw kopalnych, co za tym idzie ograniczenie emisji gazów „cieplarnianych” szkodliwych dla środowiska, w tym CO2. Element bardzo ważny dla naszego zdrowia i przyszłości młodszych pokoleń.

Dodatkową zachętą do wdrożenia systemu BES który poprzez wykonanie działań proefektywnościowych wpisuje się w zakres Ustawy o efektywności energetycznej jest możliwość ubiegania się o świadectwa efektywności energetycznej tz. Białe Certyfikaty. Przyznawane są przez Urząd Regulacji Energetyki, posiadają prawa majątkowe z których pozyskane środki mogą pomnożyć efekt, stanowiąc znaczący „bonus finansowy”.

Więcej informacji: https://energiadlawarszawy.pl/zarzadzanie-energia-cieplna-w-budynku/

Przypisy