Balkony dostawne w pigułce

Aktualności

Balkon jest przestrzenią zwiększającą komfort życia, zwłaszcza dla mieszkańców bloków komunalnych. Stanowi dodatkową strefę wypoczynkową oraz zwiększa wartość nieruchomości. Czas pandemii pokazał nam jak ważna jest dodatkowa przestrzeń zwłaszcza na świeżym powietrzu.

Dlaczego „każdy”?

W latach 80-tych oraz 90-tych XX wieku wiele budynków mieszkalnych budowano z balkonami w postaci loggii lub z płyty betonowej zbrojonej, jednak loggie jak i balkony wiszące nie charakteryzowały się dużą powierzchnią. Ponadto bardzo dużo płyt betonowych jest na tyle przestarzałych, że zostają wyłączone z użytkowania. Z kolei zmęczone konstrukcje kamienic, budowanych głównie z cegły, nie pozwalają na zainstalowanie nowych wiszących płyt o zadowalającej powierzchni. Powyższe czynniki spowodowały, że na rynku budowlanym pojawił się popyt na balkony dostawne, które są samonośnymi obiektami budowlanymi, dzięki czemu można je dopasować do każdego rodzaju budynku.

Balkon dostawny – co to takiego?

Jak już to zostało to wyżej wspomniane, jest to konstrukcja samonośna połączona punktowo z budynkiem i oparta na słupach, które znajdują się na niezależnym od budynku fundamencie Konstrukcja balkonów ułożonych kolejno jeden na drugim nazywana jest wieżą balkonową.

Elementy systemu dostawnego i możliwe do wyboru materiały

Cała wieża może zostać wykonana   z aluminium bądź ze stali. Aluminium charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na warunki atmosferyczne już w stanie surowym. Dlatego w przypadku zastosowania aluminium  powierzchnia wszystkich elementów zostaje jedynie zabezpieczona powłoką malarską uzyskaną za pomocą lakierowania proszkowego. Z kolei przed malowaniem elementów stalowych niezbędne jest zabezpieczenie antykorozyjne- powłoka cynkowa. Podłogę balkonu stanowić może płyta betonowa, która wyprofilowana z odpowiednim spadkiem zapewnia swobodny  odpływ cieczy z powierzchni balkonu do rury spustowej. Istnieje również możliwość wykonania lekkiej konstrukcji podestu aluminiowego bądź stalowego i wykończenia go deską kompozytową lub płytą tarasową. Wypełnienie balustrady stanowić może szkło, płyta HPL, blacha perforowana bądź balustrada szczebelkowa.

Balkon dostawny – do jakiego budynku może zostać dobudowany?

Odpowiedź jest prosta – do każdego, niezależnie od wieku budynku ani od tego, czy jego konstrukcja zawiera czy zawierała już w sobie balkony. Jest to spowodowane tym, że wieża balkonowa posadowiona jest na niezależnych fundamentach.

Co w przypadku, gdy budynek nie posiadał wcześniej balkonu?

Nie stanowi to żadnego problemu. Konieczne jest jedynie uzyskanie pozwolenia na dobudowę balkonu oraz na powiększenie otworu okiennego z wymianą stolarki okiennej na drzwi balkonowe.

„Wymiana” balkonów

Wiele starych budynków posiada balkony o nieznacznej powierzchni, średnio około 2m2, które na dzień dzisiejszy wymagają gruntownego remontu. Za pomocą specjalistycznych pił, które nie uszkodzą elewacji budynku, istnieje możliwość odcięcia starego balkonu i dobudowania dostawnego o dowolnym rozmiarze.

Balkon dostawny – jaka wielkość?

Wymiary balkonu dostawnego zależą przede wszystkim od warunków zabudowy bądź miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie ma innych ograniczeń dotyczących wielkości balkonu. Najczęściej zamawianymi balkonami są  konstrukcje o wymiarach płyty balkonowej 3,5×1,7 [m] ( to prawie 6m2 dodatkowej powierzchni wypoczynkowej!).

Certyfikacja Zakładowej Kontroli Produkcji – ZKP

Wybór jakiegokolwiek wyrobu budowlanego powinien być podyktowany nie tylko ceną, ale przede wszystkim oceną ich jakości. Każdy producent wyrobów aluminiowych i stalowych powinien powoływać się na normę EN 1090-1, dzięki której od 2010 r. przedsiębiorstwa są zobowiązane do powołania Zakładowej Kontroli Produkcji. Jest to komórka odpowiedzialna za sprawdzanie wykonywanych w przedsiębiorstwie wyrobów, głównie pod względem jakości wykonywanych procesów spawania oraz malowania proszkowego.

Od połowy 2012 r. wszystkie wyroby, które wytwarzane są w procesie produkcji muszą być certyfikowane zgodnie z powyższą normą. Oznacza to, że dla każdego wyrobu budowlanego powinna zostać wystawiona Deklaracja Własności Użytkowych (DWU). Ponadto wymagane jest, aby wyroby zostały oznakowane znakiem CE na dowód zgodności z Dyrektywą o Wyrobach Budowlanych (CPD). Gwarantuje nam to, że wszystkie materiały z których wykonana jest konstrukcja posiadają atesty. Pozwala to na wprowadzenie elementów konstrukcji budowlanej do obrotu na rynkach Unii Europejskiej.

Gormetal- certyfikowany wykonawca balkonów dostawnych w Polsce

Gormetal Sp. z o.o. jest firmą, która od 25 lat wykonuje rocznie około 1700 szt. balkonów na rynek polski i unijny. Uzyskanie wstępnej wyceny na dobudowę balkonów jest bezpłatne.

W cenie zawarte jest:

  • wykonanie projektu budowlanego,
  • wykonanie fundamentów,
  • produkcja oraz
  • montaż konstrukcji.

Wszelkie informacje uzyskać mogą Państwo w krótkiej rozmowie telefonicznej przeprowadzonej z pracownikiem firmy. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.gormetal.com.pl oraz www.facebook.com/dostawnebalkony.
 

Nasze realizacje
 

 

Przypisy