Czy zeroemisyjny transport w Polsce od 2035 roku jest możliwy?

Temat tygodnia

O zeroemisyjności mówi się dzisiaj dużo i w odniesieniu do różnych gałęzi biznesu, w tym do transportu. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Jak rozwija się elektromobilność, jakie wyzwania przed nią stoją i co hamuje jej rozwój? O ekologicznym transporcie w programie E.ON Talks rozmawiali Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Mariola Pasierowska, koordynatorka sprzedaży w E.ON Polska. Jakie wnioski płyną z tej rozmowy?

Transport a zmniejszenie emisji CO2, czyli 1:0 dla transportu

98% zanieczyszczeń pochodzi z transportu drogowego - w tym 61% z samochodów osobowych – tak wynika z raportu Zeroemisyjna Polska 2050. Branża transportowa dokłada swoją cegiełkę do nieustannego wzrostu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Komisja Europejska oraz program Fit for 55 chcą wprowadzić zakaz rejestracji pojazdów z silnikami spalinowymi od 2035 roku, do czego producenci samochodów już się przygotowują.

- Gdy porównamy pierwszy kwartał tego roku z pierwszym kwartałem roku ubiegłego, to zobaczymy, że liczba rejestracji elektryków wzrosła o ponad 50%. Rocznie w Europie rejestrowanych jest ponad milion pojazdów elektrycznych, drugi milion to pojazdy ładowane z zewnętrznego źródła - hybrydowe. Liczba aut elektrycznych dynamicznie rośnie i już teraz odpowiadają one za 10% rejestracji w UE - mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Unii Europejskiej zależy na tym, by skutecznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55%. Żeby móc zrealizować ten cel, konieczna jest wymiana minimum 20% samochodów osobowych i 1% ciężarowych na flotę pojazdów zeroemisyjnych.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych jako wartość dodana dla nieruchomości 

Każdy, kto myśli o zakupie elektryka, może skorzystać z dopłat, które zmniejszają początkowy nakład finansowy. Jest to dodatkowa zachęta, a jak się okazuje, taka inwestycja rzeczywiście się opłaca. Dlaczego warto przemyśleć temat zakupu elektryka? Ładowanie takiego samochodu jest zdecydowanie tańsze, niż drożejąca benzyna. Oprócz tego, kierowcy elektryków w wielu miastach mogą parkować bez opłat i poruszać się po wyznaczonych buspasach.

W przypadku nieruchomości zaoferowanie możliwości korzystania z punktów ładowania bez wątpienia sprawi, że stanie się ona bardziej atrakcyjna i zyska na wartości. Coraz więcej klientów indywidualnych pyta, czy w powstających budynkach mieszkaniowych będą stacje ładowania elektryków. Pytają również o to w miejscach pracy – w biurowcach, ale także innych budynkach, jak magazyny. 

- Powinniśmy na ładowanie samochodów elektrycznych spojrzeć jak na ładowanie telefonu komórkowego. Nie czekamy, aż telefon naładuje się w pełni i dopiero wychodzimy z domu, tylko ładujemy go z różnych miejsc i urządzeń, takich jak powerbanki czy samochody. I do tego powinniśmy dążyć w przypadku ładowania pojazdów, którymi się poruszamy – przekonuje Mariola Pasierowska, koordynatorka sprzedaży w E.ON Polska.

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych to jednak nie tylko duża zaleta wykorzystywana przez właścicieli lub zarządców nieruchomości. Mogą one również stanowić element przewagi biznesowej. Jednym z przykładów są restauracje, które są częstym miejscem spotkań biznesowych. Coraz więcej osób podróżuje właśnie służbowymi elektrykami, dlatego instalacja stacji ładowania blisko takiej restauracji może obniżyć koszty prowadzenia biznesu, a jednocześnie poprawia stan jakości powietrza w mieście. Posiadanie takiej stacji pozytywnie wpływa również na wizerunek obiektu.

Dyskusja o przyszłości zeroemisyjnego transportu

Obszernej rozmowy o zeroemisyjnym transporcie i jego przyszłości można odsłuchać w ramach podcastu E.ON Talks. Dyskutują o tym: Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, Mariola Pasierowska, koordynatorka sprzedaży w E.ON Polska, a podcast prowadzi Joanna Waszak.

Wszystkie odcinki E.ON Talks są dostępne na Spreaker, Spotify, iTunes i Podcasty Google. Materiał można także odsłuchać i zobaczyć na stronie firmowej E.ON. >>>

Przypisy