Dział: Temat tygodnia

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Ekologiczne inwestycje – optymalne rozwiązania dla wspólnot mieszkaniowych

Efektywność energetyczna budynków jest w długofalowej perspektywie inwestycją, a nie kosztem, bo pozwala znacząco obniżyć nakłady na eksploatację budynku. Warto jednak rozważyć także realizację innych ekologicznych projektów, które wpływają na komfort mieszkańców. Z jakich rozwiązań mogą skorzystać wspólnoty mieszkaniowe, aby pozyskać środki na tego typu cele?

Czytaj więcej

Zasady ustalania opłat eksploatacyjnych w spółdzielni mieszkaniowej – na przykładzie wyroku Sądu Najwyższego

Jak wyjaśnił to Sąd Najwyższy1, przepis art. 4 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie stanowi samodzielnej podstawy określenia wysokości opłat należnych od członka spółdzielni. Jeżeli w statucie spółdzielni określone zostało, że wysokość opłat ustala rada nadzorcza, to zarząd spółdzielni nie jest uprawniony do wydania w tym zakresie uchwały z mocą obowiązującą członków spółdzielni, a uchwała wydana powinna być uznana wówczas za nieskuteczną.

Czytaj więcej

Innowacja w termoizolacji

System BAUTER rewolucjonizuje branżę i proponuje inwestorom powłoki termoizolacyjno-refleksyjne w celu zapobiegania przenoszenia ciepła przez opór i promieniowanie.

Czytaj więcej

Płynne membrany Hyperdesmo z żywic poliuretanowych - rozwiązanie dedykowane do renowacji wyeksploatowanych/nieszczelnych pokryć dachowych m.in. z papy i PVC.

Znalezienie najbardziej trwałych i skutecznych systemów renowacji starych pokryć dachowych z papy/PVC/EPDM/płyty warstwowej to obecnie poważne wyzwanie. Bez względu na to czy dach jest płaski, czy pochyły, narażony jest na deszcz i śnieg. Dachy płaskie są nawet bardziej wymagające dla hydroizolacji z uwagi na zagrożenie trwałego zalegania wody na jego powierzchni. Wodoszczelność, podobnie jak odporność na promieniowanie UV, kwaśne deszcze i dzienne oraz sezonowe różnice temperatur, to główne czynniki, które determinują trwałość każdego rodzaju zewnętrznego pokrycia dachowego. Narażenie na wspomniane czynniki ma niszczący wpływ na pokrycie dachowe i jest szczególnie wymagająca dla dachów płaskich (oraz z lekkim spadkiem). Kolejne wyzwania dla pokrycia dachu związane są z zachowaniem szczelności na detalach i w trudnodostępnych miejscach: odpływach i korytach, świetlikach, punktach montażu wentylatorów, paneli słonecznych, anten i innymi instalacji.

Czytaj więcej

Czy deweloper może uchylać się od rękojmi i gwarancji?

Sprawa dotyczy dwóch przypadków. Pierwsza dotyczy pęknięcia deski na tarasie przy narożniku budynku. Druga widocznych rys tynku, w takich miejscach jak narożnik, nadproże okna, sypialnia i łazienka. Deweloper w swojej odpowiedzi, powołał się na instrukcje użytkowania mieszkania, czy ma do tego prawo?

Czytaj więcej

Zamiast karać postawili na bezpieczeństwo finansowe swoje i swoich mieszkańców - Dlaczego miasta i gminy powinny inwestować w nowoczesne rozwiązania do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Włodarze polskich miast i gmin stoją przed trudnym zadaniem realizacji określonych i rokrocznie rosnących poziomów recyklingu. Ich brak wiąże się z gigantycznymi karami, które skutecznie wstrzymają inwestycje i rozwój – w wielu obszarach. W osiągnięciu celów nie pomaga też narastający i widoczny szczególnie w zabudowie wielolokalowej problem związany z brakiem segregacji odpadów. Kiedy nie pomagają edukacja i prośby, Samorządowcy szukają rozwiązań. Jedni stawiają na kary i podwyższanie opłat, inni natomiast inwestują w skuteczne narzędzia do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wybierają bezpieczeństwo finansowe - swoje i swoich mieszkańców.

Czytaj więcej

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Dla jakich budynków wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej i co ile lat należy je aktualizować?

Czytaj więcej

Niezbędnik szczęścia, czyli przepis na okolicę marzeń Raport Otodom i ThinkCo „Szczęśliwy Dom. Okolica Bliska Sercu”

Lubimy swoją najbliższą okolicę – ponad 61% Polaków czuje się szczęśliwa w swoim sąsiedztwie. Nasze samopoczucie na co dzień poprawia bliskość natury (32,3%) oraz co ciekawe sklepów (29%). Czy istnieje jeden przepis na idealną okolicę, która spełni oczekiwania wszystkich mieszkańców? Po przeanalizowaniu szczęścia w miastach i dzielnicach, Otodom i ThinkCo biorą na tapet najbliższą okolicę i odkrywają zaskakujące wnioski.

Czytaj więcej

Ile mieszkań za kredyt bez wkładu własnego? [Raport GetHome.pl]

Czy czas działa na korzyść czy niekorzyść tych, którzy chcieliby kupić mieszkanie za kredyt z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym? Portal GetHome sprawdza, jak w największych miastach zmienia się oferta lokali spełniających kryteria cenowe programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Czytaj więcej

Z deszczu pod rynnę. Urzędy mogą sprawdzić, czy firmy płacą podatek od deszczu

Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, potocznie zwana podatkiem od deszczu, obowiązuje już cztery lata. Nie każdy właściciel nieruchomości wie, że musi ją płacić. Wobec prawdopodobnego rozszerzenia w przyszłości grupy osób i firm objętych daniną, warto uwzględnić ten koszt przy nowych inwestycjach lub rozważyć modernizację już istniejących nieruchomości. Tym bardziej, że zgodnie z ordynacją podatkową w 2023 r. zobowiązania będą ściągane za 5 poprzednich lat wraz z odsetkami. A to może wiązać się z czynnościami sprawdzającymi ze strony odpowiednich organów.

Czytaj więcej

Czy zeroemisyjny transport w Polsce od 2035 roku jest możliwy?

O zeroemisyjności mówi się dzisiaj dużo i w odniesieniu do różnych gałęzi biznesu, w tym do transportu. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Jak rozwija się elektromobilność, jakie wyzwania przed nią stoją i co hamuje jej rozwój? O ekologicznym transporcie w programie E.ON Talks rozmawiali Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Mariola Pasierowska, koordynatorka sprzedaży w E.ON Polska. Jakie wnioski płyną z tej rozmowy?

Czytaj więcej