Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Porady eksperta

1 grudnia 2022

NR 244 (Listopad 2022)

Aktualizacja instrukcji bezpieczeństwa pożarowego

0 349

Niedawno przejęliśmy wspólnotę mieszkaniową, która składa się z samych lokali usługowych. W przekazanych dokumentach była instrukcja bezpieczeństwa pożarowego ze stycznia 2013 roku. Czy wymagana jest aktualizacja tej instrukcji? Jeśli tak, to jak często trzeba ją aktualizować?

Co radzi ekspert?

Stosownie do § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r., Nr 109, poz. 719; dalej: „rozporządzenie”) właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich, zapewniają i wdrażają instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, zawierającą:

REKLAMA

  • warunki ochrony przeciwpożarowej wynikające z przeznaczenia, sposobu użytkowania, prowadzonego procesu technologicznego, magazynowania (składowania) i warunków technicznych obiektu, w tym zagrożenia wybuchem;
  • określenie wyposażenia w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice oraz sposobów poddawania ich przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym;
  • sposoby postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia;
  • sposoby zabezpieczenia prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, jeżeli takie prace są przewidywane;
  • warunki i organizację ewakuacji ludzi oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania;
  • sposoby zapoznania użytkowników obiektu, w tym zatrudnionych pracowników, z przepisami przeciwpożarowymi oraz treścią przedmiotowej instrukcji;
  • zadania i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla osób będących ich stałymi użytkownikami;
  • plany obiektów, obejmujące także ich usytuowanie, oraz terenu przyległego, z uwzględnieniem graficznych danych dotyczących w szczególności:
    • powierzchni, wysokości i liczby kondygnacji budynku,
    • odległości od obiektów sąsiadujących,
    • parametrów pożarowych występujących substancji palnych,
    • występującej gęstości obciążenia ogniowego w strefie pożarowej lub w strefach pożarowych,
    • kategorii zagrożenia ludzi, przewidywanej liczby osób na każdej kondygnacji i w poszczególnych pomieszczeniach,
    • lokalizacji pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych zaklasyfikowanych jako strefy zagrożenia wybuchem,
    • podziału obiektu na strefy pożarowe,
    • warunków ewakuacji, ze wskazaniem kierunków i wyjść ewakuacyjnych,
    • miejsc usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, kurków głównych instalacji gazowej, materiałów niebezpiecznych pożarowo oraz miejsc usytuowania elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi,
    • wskazania dojść do dźwigów dla ekip ratowniczych,
    • hydrantów zewnętrznych oraz innych źródeł wody do celów przeciwpożarowych,
    • dróg pożarowych i innych dróg dojazdowych, z zaznaczeniem wjazdów na teren ogrodzony;
  • wskazanie osób lub podmiotów opracowujących instrukcję.

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego może stanowić przy tym:

  • w obiektach produkcyjnych, magazynowych i inwentarskich – część instrukcji technologiczno-ruchowej,
  • w obiektach znajdujących się na terenach zamkniętych, służących obronności państwa, oraz obiektach zlokalizowanych na terenach zakładów karnych i aresztów śledczych – część planu ochrony lub działań ratowniczych.

Co istotne, zgodnie z § 6 ust. 7 rozporządzenia instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest poddawana okresowej aktualizacji, co najmniej raz na 2 lata, a także po takich zmianach sposobu użytkowania obiektu lub procesu technologicznego, które wpływają na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej. Instrukcja ta powinna się przy tym znajdować w miejscach dostępnych dla ekip ratowniczych.

Rozporządzenie wskazuje jednocześnie, iż instrukcja bezpieczeństwa pożarowego nie jest wymagana dla obiektów lub ich części, o których mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia (a wymienionych wyżej), jeżeli nie występuje w nich strefa zagrożenia wybuchem, a ponadto:

  • kubatura brutto budynku lub jego części stanowiącej odrębną strefę pożarową nie przekracza 1000 m3, z zastrzeżeniem punktu poniższego;
  • kubatura brutto budynku inwentarskiego nie przekracza 1500 m3;
  • powierzchnia strefy pożarowej obiektu innego niż budynek nie przekracza 1000 m2.

Przewidziano jednocześnie, iż w stosunku do obiektów wzniesionych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, tj. przed dniem 30 czerwca 2010 r., wymagania określone w § 6 ust. 1 pkt 7 i 8 oraz ust. 2 i 3 rozporządzenia (a dotyczące m.in. uwzględnienia w instrukcji: zadań i obowiązków w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla osób będących ich stałymi użytkownikami, planów obiektów, obejmujących także ich usytuowanie, oraz terenu przyległego, z uwzględnieniem graficznych danych) powinny zostać spełnione podczas okresowej aktualizacji instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, o której mowa z kolei w § 6 ust. 7 rozporządzenia.

Przypisy