Dołącz do czytelników
Brak wyników

Administrowanie

17 marca 2019

NR 123 (Marzec 2019)

Kto powinien wykonać nowy komin dla kotłowni?

222

Lokator gminnego lokalu po uzyskaniu zgody wspólnoty (duża) i właściciela lokalu (tj. gminy) urządził w piwnicy kotłownię na węgiel. Po uruchomieniu okazało się, że z uwagi na zbyt mały otwór zamontował w przewodzie dymowym wkład kominowy ze stali żaroodpornej o zbyt małej średnicy w stosunku do wymagań technicznych. Po przeprowadzonej kontroli kominiarskiej (na wniosek lokatorów, u których pojawiło się zadymienie przenikające przez nieszczelny przewód wentylacji) zaleceniem jest przeniesienie kotłowni i wykonanie odrębnego przewodu kominowego i wentylacji wywiewnej. Pytanie: po czyjej stronie – właściciela lokalu czy wspólnoty – jest wykonanie nowego przewodu kominowego i wentylacyjnego dla tej kotłowni.

Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Niewątpliwie grunt, na którym znajduje się budynek, a także budynek jako taki (czyli ściany zewnętrzne i nośne budynku, stropy, klatki schodowe, korytarze, dach oraz inne elementy konstrukcyjne) stanowią część nieruchomości wspólnej nawet w części przylegającej do poszczególnych lokali. Kanały wentylacyjne i spalinowe są uznawane za element konstrukcyjny budynku. Elementy konstrukcyjne budynku są zawsze częścią nieruchomości wspólnej. Fakt, że każdy kanał został tak zaprojektowany, że prowadzi do innego lokalu w budynku, wynika z faktu, że tylko w ten sposób można wykonać system poprawnej wentylacji grawitacyjnej w budynku czy odprowadzania spalin. Jednak z faktu, że każdy lokal ma oddzielny kanał wentylacyjny i spalinowy, nie można wnioskować, że nie jest to część nieruchomości wspólnej.

POLECAMY

Wspólnota mieszkaniowa nie ma jednak obowiązku budowy kolejnego komina, ponieważ budowa kotłowni to nie jej inwestycja, tylko lokatora. Jeżeli lokator chciał mieć własną kotłownię i wspólnota mieszkaniowa wyraziła zgodę na zaadaptowanie pomieszczenia i urządzenie kotłowni dla danego lokalu, to jednym z warunków jej powstania jest zapewnienie przez lokatora właściwego odprowadzania spalin; jeżeli nie dopełni tego obowiązku, kotłownia nie będzie mogła funkcjonować. W sytuacji gdyby lokator nie dostosował kotłowni tak, aby usunąć zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców, należy zawiadomić nadzór budowlany.

Warto zwrócić uwagę, że jeżeli w ramach urządzania kotłowni w kominie wykonano wkład ze stali żaroodpornej, to uzyskana opinia kominiarska raczej nie świa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 12 wydań czasopisma "Mieszkanie i Wspólnota"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Pełen dostęp do archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy