Dołącz do czytelników
Brak wyników

Finanse , Otwarty dostęp

16 lipca 2019

NR 210 (Lipiec 2019)

Obowiązek podatkowy w VAT dla usług budowlanych

0 1576

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Stąd też dla wspólnot i spółdzielni, celem prawidłowego rozliczania podatku VAT (momentu jego odliczenia), ma istotne znaczenie kwestia rozpoznania momentu powstawania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych.

Zarówno spółdzielnie, jak i wspólnoty mieszkaniowe – prowadząc działalność w zakresie zarządzania nieruchomością wspólną – zlecają wykonanie prac budowlanych. W przypadku większości wspólnot i zakupów spółdzielni na rzecz gospodarki zasobami mieszkaniowymi, podatek VAT jest kosztem, gdyż nie przysługuje w tym zakresie prawo do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast w przypadku wspólnot będących czynnymi podatnikami VAT i spółdzielni, które zakupują usługi budowlane na potrzeby lokali użytkowych (sprzedaż opodatkowana) takie prawo przysługuje. Podstawowym bowiem warunkiem umożliwiającym podatnikowi odliczenie podatku naliczonego jest związek dokonanych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, co wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (dalej ustawa o VAT). Oznacza to, że przy realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością.

REKLAMA

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną w przypadku wykonania części usługi...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy