Główny księgowy spółdzielni mieszkaniowej zarządzającej zasobami własnymi i wspólnotami. Doradca podatkowy, posiadający wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami.
Podatek akcyzowy przy wynajmie nieruchomości z fotowoltaiką
Od ubiegłego roku mieszkańcy bloków wielorodzinnych doświadczyli istotnego wzrostu opłat za mieszkanie. Powodem podwyżek były nie tylko wyższe taryfy na gaz i prąd, ale skokowe wzrosty cen ciepła.
W listopadzie 2022 r. zapadło pierwsze rozstrzygnięcie przed NSA w kwestii dopuszczalności wprowadzenia opłaty za odprowadzanie wód opadowych i deszczowych, potocznie nazywanej podatkiem od deszczu. Zagadnienie to budziło liczne wątpliwości, szczególnie po zmianie przepisów Prawa wodnego z 2018 r. Wyrazem tego było zarówno bogate orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, jak i rozstrzygnięć nadzorczych Wojewodów. Żaden z wyroków WSA nie był jednak prawomocny z uwagi na wniesienie skarg kasacyjnych. Pierwszy na wokandę NSA trafił wyrok WSA w Opolu.
Wzrost cen energii oraz nośników energii w 2022 r. jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie czynników, głównie inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę oraz w mniejszym stopniu ożywienia gospodarczego po pandemii COVID-19.
Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych określa zasady i warunki przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Zarządcy nieruchomości w celu zmniejszenia kosztów bieżącej działalności i usprawnienia obrotu gospodarczego systematycznie odchodzą od tradycyjnych faktur papierowych. O tym, czy faktury elektroniczne są traktowane jako dowody księgowe i czy można na ich podstawie dokonywać np. odliczenia podatku VAT, decydują zapisy w ustawie o rachunkowości i ustawie o VAT.
Spółdzielnia w 2022 roku złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie. We wniosku określono, że spółdzielnia jest właścicielem nieruchomości gruntowej, na której znajduje się wolnostojący pawilon, oraz jest właścicielem dwóch lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych. Pawilon i lokale użytkowe zostały oddane w najem z przeznaczeniem na prowadzenie działalności oświatowej (przedszkola).
Rozliczanie kosztów zakupu ciepła dostarczonego do budynku wielolokalowego na poszczególne lokale jest procesem złożonym i trudnym z uwagi na właściwości fizyczne ciepła, które przenika przez przegrody zewnętrzne i wewnętrzne, a jego straty występują także w instalacji.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej jako: u.s.g.) do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w szczególności w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną. W literaturze przedmiotu podkreśla się, iż wszystkie zadania samorządu terytorialnego mają charakter zadań publicznych służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb społeczności lokalnej.
Rady miast (gmin) uchwalają wysokość opłat za usługę komunalną o charakterze użyteczności publicznej polegającą na odprowadzaniu wód opadowych i roztopowych do urządzeń kanalizacji deszczowej stanowiących własność danej gminy.