Zakończenie stosunku najmu lokalu nakłada na strony umowy określone obowiązki, w tym w szczególności związane z koniecznością dokonania stosownych rozliczeń.
Aplikant adwokacki w Bąk & Counsels Kancelaria Radcy Prawnego Kamil Bąk S.K.A.
Zakończenie stosunku najmu lokalu nakłada na strony umowy określone obowiązki, w tym w szczególności związane z koniecznością dokonania stosownych rozliczeń.
Niniejszy artykuł poświęcony jest analizie statusu prawnorzeczowego balkonu (analogicznie również tarasu czy loggii). Zagadnienie to od wielu lat budzi kontrowersje zarówno w orzecznictwie, jak i wśród teoretyków prawa, co doprowadziło do wykształcenia się dwóch przeciwstawnych poglądów, natomiast prawidłowe zakwalifikowanie statusu prawnego balkonu w sposób bezpośredni wpływa na prawa i obowiązki właścicieli wyodrębnionych lokali, a także zarządców nieruchomości, w szczególności na ich odpowiedzialność za powstałe w tym miejscu usterki.
Na skutek rozwiązania małżeństwa przez sąd między małżonkami zmienia się ustrój majątkowy, powodując ustanie dotychczas trwającej wspólności majątkowej, co może rodzić po stronie zarządców uzasadnione wątpliwości, w jaki sposób rozliczać wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz zaległości małżonków wobec wspólnoty mieszkaniowej.
Na gruncie ustawy o własności lokali niewątpliwie dopuszczalny jest podział wspólnoty mieszkaniowej w drodze wyodrębnienia dwóch mniejszych wspólnot, wobec czego konieczne jest dokonanie analizy, czy tożsama możliwość oraz warunki występują także w przypadku połączenia wspólnot.
W świetle przepisów prawa oraz ugruntowanych poglądów judykatury zasadniczo nie ma przeszkód do zasiedzenia udziału we współwłasności nieruchomości, jednak ze względu na specyficzną konstrukcję prawa własności lokali, w przypadku wspólnoty mieszkaniowej, taka możliwość budzi uzasadnione wątpliwości.
Zgodnie z ustawą o własności lokali każdy właściciel lokalu zobligowany jest do uczestniczenia w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej, w związku z czym pojawia się pytanie, czy chodzi o wszystkie koszty, czy jedynie takie, do których powstania realnie się przyczynia.
Konsekwencją wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego było wprowadzenie szerokiego zakresu ochrony lokatorów oraz przyznanie im szeregu uprawnień, a także niewielkiego, w porównaniu do wachlarza praw, zakresu obowiązków.